Tom Uzhunnalil
,

Salezián Tom žije

Salezián Tom žije, odkázala indická ministerka

Indická ministerka zahraničia povedala miestnym biskupom, že kňaz Tom Uzhunnalil je v poriadku.

Saleziánsky kňaz Tom Uzhunnalil je nažive a možno bude čoskoro vyslobodený, vyhlásila indická ministerka zahraničia Sushma Swaraj. Píše o tom aj Christian Post.

Dona Toma uniesli presne pred mesiacom po útoku islamských radikálov v jemenskom meste Aden. Vo Veľkom týždni sa hovorilo o tom, že ISIS chce tohto indického kňaza na Veľký piatok popraviť.

Tom UzhunnalilMinisterka Swaraj sa podľa Reuters stretla s delegáciou Indickej biskupskej konferencie, aby oznámila, že správy o Tomovej poprave sú falošné.

„Otec Tom je v poriadku a už boli podniknuté kroky k jeho prepusteniu,“ reprodukoval ministerkine slová hovorca biskupov s tým, že prepustenie Toma by mohlo prísť už čoskoro. Ministerka nechcela k prípadu povedať viac detailov.

Presne pred mesiacom vtrhli islamskí radikáli do starobinca sestier Matky Terezy v Jemene. Džihádisti zavraždili 16 ľudí vrátane štyroch rehoľníčok.

Saleziánskeho kňaza Toma pri útoku uniesli a odvtedy sa o ňom neobjavili žiadne overené správy. Vo Veľkom týždni vyvolali napätie informácie, ktoré sa šírili v jeho rodnej Indii, a síce, že radikáli plánujú na Veľký piatok saleziána ukrižovať.

Saleziáni už vtedy pripomínali, že nemajú o svojom spolubratovi overené informácie. Hlavný predstavený saleziánov Ángel Fernández Artime vyzýval, aby sa celá saleziánska rodina na Zelený štvrtok modlila za záchranu Toma, ako aj ďalších prenasledovaných kresťanov.

Veľký rozruch neskôr vyvolali slová viedenského arcibiskupa Christopha Schönborna. Ten hovoril počas veľkonočnej vigílie o tom, že Toma popravili. Neskôr však svoje vyjadrenia korigoval s tým, že vychádzal len z informácií od sestričiek v Jemene. Schönborn tiež upozornil, že nič nie je potvrdené a že biskupi z Blízkeho východu vidia situáciu nádejne.

Tom Uzhunnalil má 56 rokov, pochádza z Indie. Jeho strýko Matteo, ktorý vlani zomrel, bol tiež salezián a práve on založil katolícku misiu v Jemene. Tom pôsobil v Jemene štyri roky. Zaujímavosťou je, že saleziáni boli jediní kňazi v tejto arabskej krajine. Po vyhrážkach zo strany radikálov sa z päťčlennej komunity rozhodli zostať len dvaja, jeden z nich bol Tom.

Saleziáni sú v Jemene od roku 1987 a venujú sa malej kresťanskej komunite, ktorú tvoria najmä prisťahovalci z Indie, Filipín či Indonézie.

Zdroj: svetkrestanstva.postoj.sk