Naše mesto organizovalo olympijské hry

V dňoch 21. až 25. augusta sa v Michalovciach uskutočnili Olympijské hry 2017.

Deti, účastníci hier a neskôr aj ich organizátori zavítali hneď  v pondelkové ráno do Olympijskej uličky, kde na ne čakali animátori reprezentujúci krajiny: Austrália, Čína, Keňa, Jamajka, Grécko, Francúzsko, Mexiko, Taliansko, USA a Rusko. Na meetingu sa po spoločnej modlitbe učili spievať a tancovať hymnu. Veľkým prekvapením pre deti bola účasť Maťka a Kubka na olympiáde, od ktorých sa deti dozvedeli, že sa stanú organizátormi hier. Rozdelili sa do skupín, avšak netušili, že trvalé skupinky vzniknú neskôr. V prvotných skupinkách spĺňali úlohy a potom prichádzali k manažérovi OH so žiadosťou o podporu. Zaujímavým stanovišťom bola Olympijská dedina, ktorej sa deti veľmi tešili. Skladala sa zo stanov a tie smeli deti využívať počas celého týždňa. Po oficiálnom rozdelení do skupiniek a odovzdaní ID pasov sa šlo na svätú omšu a obed. Po sieste sa začal otvárací ceremoniál, na ktorom sa pochodovalo s olympijským ohňom a vlajkami, Thomas Bach slávnostne prestrihol stuhu a všetci vyslovili olympijský sľub. OH 2017 boli zahájené.

V utorok doobeda deti vyrábali medaily zo schnúcej hmoty a papiera, plastové poháre, ktoré sa prestriekali zlatou farbou, náramky, vence víťazstva a papierové ruky. Poobede sa kvalifikovali v streľbe, curlingu, vodnom slalome, minigolfe, jachtingu, balónovom volejbale a šerme.

Streda bola dňom, kedy si naši olympionici spravili výlet do prírody. Odštartoval sa svätou omšou v obci Pavlovce a ďalej pokračoval po náučnom chodníku Tajch. Posilnení croissantami sa dostali k smrekovému háju, kde získavali indíciu, aby zistili, kde sa nachádza stratený olympijský oheň. Stopy viedli naspäť domov, do Michaloviec.

Štvrtok sa niesol v duchu dobroprajnosti. Doobeda sa hrali mestské hry, kde každá skupinka s animátormi dostala mapu a podľa nej postupne spĺňala stanovištia. Na nich sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o Slovensku. Poobede sa konali olympijské disciplíny a bonusové úlohy. Za ne dostali deti diplomy a vyvesovali sa aj vlajky ich krajín spolu s hymnou.

V piatok si štáty zahrali medzi sebou futbal, synchronizované plávanie, volejbal, frisbee a piškvorky. Body šikovne zapisoval do tabuľky Piere de Cubertein. Počas obeda sa ďakovalo pani kuchárkam za výborné obedy medailami a táborovou hymnou. Pri odchode zo školy si každé dieťa vytiahlo lístok s menom dieťaťa, ktorému malo podarovať pri záverečnom ceremoniáli darček vyrobený v utorok. Cez poobedňajšiu siestu chodili skupinky s animátormi písať slová vďačnosti na Olympijskú stenu vďaky. Potom sa odohrali boje o prvé a tretie miesta, po nich sa začal záverečný ceremoniál pochodom okolo ihriska. Nasledovali výsledky kolektívnych športov, ľudový tanec a odovzdanie vlajky a pochodne Turecku, krajine ďalších OH. Deti si už mohli podarovať darčeky a vyhlásili sa celkové výsledky tábora, odovzdávali sa diplomy a ocenenia. Prvé miesto získalo Mexiko. Thomas Bach, predseda MOV, predniesol príhovor a po zahasení ohňa všetci sledovali ohňostroj.

Po modlitbe sa po poslednýkrát zaspievala a odtancovala hymna. Skupinkám zostal ešte čas na rozlúčku s animátormi a ostatnými deťmi.

Naša celo-táborová myšlienka znela: ,,Nedovoľ, aby ťa strach z prehry vyradil z hry.“ A samozrejme, že sme mu to nedovolili. Učili sme sa prijať odlišnosti, spolupracovať, byť odhodlaní, dobroprajní a vďační. Síce prvé miesto nemohol získať každý, ale každý z nás získal nezabudnuteľné zážitky s novými priateľmi, so starými priateľmi a s jedným veľmi výnimočným priateľom.

S Bohom, ktorý nám umožnil prežiť všetky tieto radosti a plniť túžby vložené do našich sŕdc.

Fotky si môžete pozrieť TU